„Mobilność edukacyjna CKZ1 – europejskie doświadczenie kształcenia zawodowego” – mobilność edukacyjna uczniów Niemcy 2023

W dniach 16.04 – 29.04.2023 r. została zrealizowana mobilność edukacyjna czternastu uczniów praktycznej nauki zawodu, w tym siedmiu o profilu technik elektryk i siedmiu o profilu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Projekt przeprowadzony został u niemieckiego partnera – Vitalis GmbH, w miejscowości Gut Wehlitz, 04435 Schkeuditz.
Program praktyki obejmował zadania z uczonego zawodu. Elektrycy wykonywali instalacje od najprostszych po bardziej rozbudowane na podstawie schematów, używali narzędzi i mieli dostęp do nowoczesnych urządzeń elektrycznych. Poznali też nowinki branżowe. Zadania dla energetyki odnawialnej związane były także z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania, a także obróbki stworzonych wcześniej projektów na maszynach CNC. Oni także poznali nowoczesne maszyny i urządzenia w swoich zawodach. Uczniowie poznali też system energii odnawialnej przetwarzania bioodpadów w praktyce wraz z jej infrastrukturą energetyczną podczas wizyty w biogazowni.
Uczniowie podczas dwutygodniowej mobilności realizowali także program kulturowy, podczas którego zwiedzili Lipsk, Drezno oraz Berlin. Młodzież wróciła z mobilności bogata w nową wiedzę i umiejętności zawodowe, językowe oraz osobiste. Nabyła też umiejętność efektywnej komunikacji z osobami pochodzącymi z innych kultur oraz budowania relacji pomimo różnic kulturowych. Podczas pobytu naszej grupy w siedzibie Vitalisa przebywały również grupy z Czech, Słowacji, Litwy, Serbii, Hiszpanii, Portugalii oraz inni uczestnicy z Polski.
Uczniowie do Niemiec podróżowali koleją, która jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu.
Mobilność była współfinansowana przez Unię Europejską w ramach akredytowanych projektów na rzecz mobilności osób uczących się i kadry w sektorze kształcenia
i szkolenia zawodowego, działanie krótkoterminowa mobilność edukacyjna, program Erasmus+. Numer projektu 2022-1-PL01-KA121-VET-000057924.